Cs Motor Testi

CS Motor Testi içten yanmalı ve su soğutmalı tüm dizel benzin ve LPG’li motorlarda soğutma suyu antifiriz karışımı yanma odasını çevreleyen kanallar içerisinde devir daim yaparak yanma sonucu oluşan yüksek ısıyı yanma odası ve motordan uzaklaştırarak soğutma görevi yapar. Sağlıklı çalışan bir motorda soğutma suyu blok, üst silindir kapağı ve silindir kapak contası ile yanma odasından izoledir yani soğutma suyu kesinlikle yanma odasına sızmaz ve ulaşamaz.

Zaman içerisinde bu elemanların aşınması, yıpranması veya ısınıp soğumadan kaynaklı metal yorgunluğu nedeni ile oluşan kılcal çatlaklar nedeni ile mevcut izolasyon bozulur ve yanma odasına su, suya ise yanma sonucu oluşan atık gazlar girmeye başlar.

Çok düşük seviyelerde başlayan yanma odası kaçağı zamanla büyüyerek kaçağın olduğu bölgede gizli hararet dediğimiz ısı yükselmelerine ve o bölgedeki metalin yorularak zayıflamasına ve çatlamasına neden olur. Gömlek, blok veya üst silindir kapağı çatlakları oluşabilir. Nihayetinde kaçak yeterli büyüklüğe ulaştığında gizli hararet yerini motor hararetine bırakır ve araç yolda kalır. Oluşacak iç hasar tamamen o anki hava sıcaklığı, motor yükü, motor devri vb. şartlara bağlıdır. Contanın tamamen yanmasından üst silindir kapağının eğilmesi, üst silindir kapağının çatlaması ve gömlek blok çatlağından komple motorun yenilenmesine kadar gitmektedir.

Mersin Oto Ekspertiz firmaları içerisinde sadece Automoss'ta yapılan bu testimizin amacı başlayan yanma odası kaçaklarını erken seviyelerde tespit ederek kaçağın diğer motor iç aksamlarına zarar vermeden giderilmesi ve yüksek tamir ve parça maliyetlerinden kaçınılmasıdır.

Testimiz tamamen kapalı gazlara geçirgen ambalaj içerisindeki egzoz gazlarına duyarlı kimyasal ile yanma odasından soğutma sistemine sızan atık yanma gazlarının tespitini sağlamaktadır. Kaçak gaz yoğunluğuna göre de farklı renk tonları ile kaçağı hafif, orta, yüksek ve çok yüksek olarak sınıflandırma imkanı sağlamaktadır. Ambalajın sıvı ve buhar geçirgenliğinin olmaması ile de antifiriz ve buharlarından kaynaklanabilecek hatalı pozitif sonucun önüne geçilmiştir.

Bu nedenle Mersin Oto Ekspertiz firmaları içerisinde sadece Automoss'ta yapılmakta olan CS Motor Testini özellikle 100.000 km civarında bulunan araçlara ve hararet yapan yada su eksilten araçlarınıza kesinlikle yaptırmanızı öneririz

Sosyal Medya

Tüm Bankalar ile Güvenli Ödeme
  ONLINE RANDEVU AL